РОЛЬ ЕКОЛОГІЧНОЇ ОСВІТИ У ПРОФЕСІЙНІЙ ПІДГОТОВЦІ ФАХІВЦІВ (КОНЦЕПЦІЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ЛЮДСТВА)

Автор(и)

  • Григорій Цибулько
  • Наталія Плюхіна
  • Владислав Козловський

DOI:

https://doi.org/10.31865/2077-1827.2(106)2024.315101

Анотація

У статті розглянуто роль екологічної освіти у формуванні сталого розвитку суспільства. Проблеми екології не тільки екологічні, але й соціально-економічні. У наш час модернізації середовища з величезними масштабами та іноді непередбачуваними наслідками рівень екологічної освіти, виховання та культури населення визначає не тільки сутність держави, а й умови економічного благополуччя та здоров'я нації. В країнах, де екологічна культура перебуває на високому рівні, перебуває під постійним контролем держави і ставиться у ранг державної політики, населення значно менше зазнає стресових ситуацій, ніж у регіонах зі слабким екологічним контролем. При більш тісному зв’язку суспільства з природою, розвиток вмінь активно і цілеспрямовано використовувати екологічні знання становлять найголовніше завдання екологічної освіти. Це завдання стоїть перед усіма ланками освіти і має вирішуватись безпосередньо суспільством.

Екологічна освіта, в межах навчання, робить внесок у новий погляд людини на навколишнє середовище, зокрема, цілісність природного і штучного, поєднуючи знання природничих і суспільних наук про середовище як єдиний і необхідний життєвий простір людини, який можна зберігати та примножувати при систематичному розвитку науки і техніки. Однак, екологічна освіта може поліпшувати якість життя людини у конкретному середовищі.

Враховуючи значимість екологічної освіти, слід визначити її природу і завдання. З огляду на те, що захист і поліпшення середовища потребують включення в цю діяльність широких мас населення різного віку, рівня освіти і різної професійної орієнтації, екологічна освіта повинна бути пристосована до всіх цих категорій населення, розвивати в них розуміння необхідності підтримувати екологічну рівновагу в середовищі, що оточує людину, і запобігати небезпеці, що може загрожувати людині в разі його порушення.

Сучасні дослідження зосереджені на нестачі висококваліфікованих фахівців у сфері екологічної безпеки. Сталий розвиток вимагає комплексного підходу між економікою та навколишнім середовищем. З огляду на сьогоднішню ситуацію, надзвичайно важливо забезпечити додаткову підтримку екологічно орієнтованих установ та організацій, саме тому зростає потреба у кваліфікованих фахівцях. Автором зазначається, що екологічна освіта та виховання — це психолого-педагогічні процеси, що формують знання здобувачів про наукові основи природокористування, імперативні переконання та практичні навички, певна орієнтація, активна життєва позиція щодо захисту, збереження та множення територій природних ресурсів і культури є актуальним відповідно до сучасних масштабів екологічні зміни, які становлять реальну загрозу життю людей.

Посилання

Білявський Г.О. (2004). Основи екології / Г.О. Білявський, Р.С. Фурдуй, І.Ю. Костіков. Київ: Либідь. 408 с.

Дорогунцов С., Ральчук О. (2015). Сталий розвиток – цивілізаційний діалог природи та культури // Вісн. НАН України. № 10. С. 17.

Ліпич І.І. (2018). Природоохоронна діяльність як складова соціокультурного процесу : автореф. дис... к.філос.н.: 09.00.03 /І.І. Ліпич; Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ. 18 с.

Махура Н.Л. (2012). Формування екологічних знань студентів професійно-технічних навчальних закладів у процесі вивчення біології : дис... к.пед.н.: спеціальність 13.00.04 /Н.Л. Махура. Київ. 249 с.

Моторна Л.В. (2016). Системний підхід у сфері екологічної освіти і виховання в навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації // Проблеми освіти: науково-методичний збірник. Третє спецвидання. С. 333-337.

Професійний стандарт на групу професій «Викладачі закладів вищої освіти»: Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 610 від 23.03.2021 р.

Професійний стандарт групи професій «Викладачі вищих навчальних закладів»: Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 610 від 23.03.2021. URL: https://www.me.gov.ua/Documents/Detail? lang=uk-UA&id=22469103-4e36-4d41-b1bf288338b3c7fa&title=RestrProfesiinikhStandartiv

Сидоренко Л.І. (2022). Сучасна екологія. Науково-етичні та філософські перспективи: навчально-методичний посібник / Л.І. Сидоренко К.: книжковий дім “ПАРАПАН”. 152 с.

Синяєва Л.В. (2017). Екологічні проблеми України та шляхи їх вирішення [Текст] / Л. В. Синяєва, Р. І. Олексенко, І. М. Плаксіна // Вісник Сумського національного аграрного університету. N 4. C. 12–15.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-13