СИСТЕМА ВПРАВ ЯК ЗАСІБ ФОРМУВАННЯ В ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ВМІННЯ СКЛАДАТИ РОЗПОВІДІ-РОЗДУМИ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2077-1827.1(99)2020.198164Ключові слова:
система вправ, класифікація вправ, діти старшого дошкільного віку, розповідь-роздум, етапи навчання.Анотація
У науково-методичній статті розкрито актуальність проблеми формування мовної особистості в дошкільному дитинстві. Проаналізовано класифікації вправ з розвитку зв’язного мовлення, що враховують психологічні, лінгвістичні, лінгводидактичні засади. На запропонованих автором послідовних етапах формування умінь дітей старшого дошкільного віку складати розповідь-роздум вправи (аналітичні, конструктивні, творчі) доповнюють одна одну, підсилюють, являючи собою систему завдань. Сформульована мета статті – висвітлити специфіку застосування правильно побудованої системи вправ та її взаємозв’язок з методами, прийомами навчання дітей старшого дошкільного віку складати розповідь-роздум.
На основі аналізу психолого-педагогічної, лінгвістичної та лінгводидактичної літератури автором з’ясовано, що досягнення сучасної шкільної лінгводидактики, в якій активно розвивається підхід до навчання зв’язного мовлення з позицій категоріальних ознак тексту, теорії комунікативної діяльності та функціонально-смислових типів мовлення (опис, розповідь, роздум) передбачено врахувати для забезпечення наступності між дошкільною та шкільною ланками освіти у навчанні складання розповідей-роздумів. Учені-лінгводидакти дошкільної освіти та
початкової школи наголошують, що вправи є невід’ємною складовою частиною навчання мови, та зазначають, що можна отримати належний результат з розвитку зв’язного мовлення, якщо використовувати систему вправ, як необхідну умову для продукування розповіді-роздуму.
Автором розроблено методику навчання дітей старшого дошкільного віку складати розповіді-роздуми, яка передбачала три взаємопов’язаних етапи. У статті висвітлена система вправ діяльнісного етапу навчання. Система мовленнєвих ситуацій, вправ, дидактичних ігор та творчих завдань передбачала поступовий перехід від використання репродуктивних методів (складання розповіді-роздуму за зразком, переказ розповіді-роздуму) до продуктивних (складання розповіді-роздуму за планом, за опорними словами, за уявною ситуацією, за поданою тезою). У статті автор доходить висновку, що розроблена спеціальна система вправ сприяє розвитку мовленнєвої компетенції за умови її систематичного застосування на заняттях з розвитку рідного мовлення в закладі дошкільної освіти.
Посилання
Богуш А. М., Гавриш Н.В. Дошкільна лінгводидактика: теорія і методика навчання дітей рідної мови в дошкільних навчальних закладах: підручник. Київ: Слово, 2011. 704 с.
Словник-довідник з української лінгводидактики: навч. посіб. / ред. М. І. Пентилюк. Київ: Ленвіт, 2003. 149 с.
Методика навчання української мови в середніх освітніх закладах: підручник / ред. М. І. Пентилюк. Київ: Ленвіт, 2009. 118 с.
Богуш А. М. Мовленнєвий розвиток дітей від народження до 7 років: монографія. Київ: Слово, 2004. 376 с.
Омеляненко А.В. Навчання дітей старшого дошкільного віку складати розповіді-роздуми: монографія. Донецьк: Юго-Восток, 2009. 196 с.