ВПЛИВ ЦІЛЕСПРЯМОВАНОЇ КООРДИНАЦІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ НА РЕЗЕЛЬТАТИВНІСТЬ ГРИ ЮНИХ ФУТБОЛІСТІВ
DOI:
https://doi.org/10.31865/2077-1827.2(106)2024.315133Анотація
В статті аналізується ефективність використання фізичних вправ, спрямованих на оволодіння елементами техніки гри, а також на розвиток і удосконалення рухових якостей, які активізують діяльність різних систем і функцій організму. Недостатній рівень фізичної підготовленості юних футболістів, а саме швидкості, швидкісно-силових здібностей, швидкісної витривалості, особливо спритності та координаційних здібностей не дозволяє ефективно реалізувати власний потенціал на заняттях з футболу. Доведено, що систематичні та регулярні заняття футболом виробляють здатність швидко освоїти рухові дії і швидко перебудувати їх відповідно до ситуаційних завдань. Спритність у футболі проявляється в рухах з м'ячем, без м'яча, у постійно змінюваних ігрових ситуаціях. Пересування, пов'язані з веденням, обведенням, відбором і ударами по м'ячу, вимагають від гравців самого широкого прояву координаційних здібностей. Протягом дослідження використовувався комплекс засобів та методів для розвитку рухових здібностей юнаків 15-16 років. Досліджувалися зміни показників фізичної та технічної підготовленості юних футболістів. Для комплексної оцінки ефективності впливу використання експериментальної методики були підібрані тести, що дозволяють оцінити рівень розвитку рухових здібностей. Отримані результати підтверджують ефективність запропонованої методики цілеспрямованого розвитку координаційних здібностей, що позитивно впливає на результати занять футболом та тактико-технічну підготовленість юних футболістів.
Посилання
Авраменко, В. (2003). Футбол: навчальна програма для дитячо-юнацьких спортивних шкіл, спеціалізованих дитячо-юнацьких шкіл олімпійського резерву та шкіл вищої спортивної майстерності. Київ, Республіканський науково методичний кабінет ФФУ.
Дулібський, А. (2016). Напрямки удосконалення техніко-тактичної підготовки юних футболістів. Спортивна наука України. № 2 (72). С. 15–23. URL: http://sportscience.ldufk.edu.ua/index. php/snu/article/view/411/395
Колобич, О. (2014). Особливості техніко-тактичної підготовки юних футболістів на полях зменшених розмірів. Актуальні проблеми здоров’язберігаючих технологій у навчальних закладах : матеріали ІІІ Міжнар. наук.-пр. конф. Чернівці, С. 460–464.
Максименко, І. (2007). Міні-футбол: дослідження показників структури фізичної підготовленості 11–14-річних гравців. Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту : наук. монографія. За ред. проф. Єрмакова С. С., Харків, № 8, С. 85–88.
Овчаренко, С. (2019). Засоби та методи розвитку фізичних якостей футболістів у річному циклі підготовки. Методичні рекомендації. Дніпро, ПДАФКіС, 37 с.
Соломонко В., Лисенчук Г., Соломонко О. (2005). Футбол : підручник : вид. 2-ге, випр. і доп. Київ, Олімпійська література, 294 с.
Шамардін, В. (2007). Характеристика рухової та ігрової діяльності футболістів. Спортивний вісник Придніпров’я № 1, Дніпропетровськ, С. 87–89.